Szukasz alternatywy dla tradycyjnej firany oraz zestawu zasłon i zastanawiasz się, czym wobec tego zasłonić okno w nowoczesnym mieszkaniu lub domu? Na szczęście w sklepach dostępne są liczne produkty idealne do przysłonięcia okien bez konieczności montowania karnisza i uciążliwego prasowania firanek oraz zasłon. Czym można ładnie i skutecznie zasłonić okna, jeśli nie chcemy decydować się na opatrzone rozwiązania?

Czym zasłonić okno południowe przed mocnym słońcem?

Ochrona przed silnym światłem słonecznym to często duży problem w domach i mieszkaniach zorientowanych na południe. Takie mieszkanie jest nasłonecznione niemal przez cały rok. Choć naturalne światło to zdaniem wielu najlepsza ozdoba wnętrza – a bezdyskusyjnie również czynnik znacznie wpływający na nasze zdrowie i jakość życia – to latem słoneczne wnętrze salonu, sypialni lub kuchni może szybko zmienić się w saunę. Jak zasłonić okno południowe, by słońce nie raziło nas w oczy i nie nagrzewało mieszkania?

Do tego zadania znakomicie sprawdzą się różnego rodzaju rolety oraz żaluzje, które mogą być dobrą alternatywą dla tradycyjnej zasłony. Te produkty mogą być zamontowane na oknach zarówno w mieszkaniach, jak i w domach. Sposobów montażu jest wiele, a opcja bezinwazyjna zajmuje zaledwie kilka chwil. W domach lub po uzyskaniu pozwolenia od zarządcy budynku (wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni) możemy również zdecydować się na żaluzje fasadowe lub nawet okiennice. Nowoczesne okiennice przesuwne to patent na to, jak zasłonić okno balkonowe lub tarasowe w taki sposób, by pomieszczenia nie ogarnęło całkowite zaciemnienie.

Pamiętaj, że gdy chodzi o okno południowe, najważniejsze to nie dopuścić, by pomieszczenie się nagrzało. Kwestia tego, czym można zasłonić okna przed słońcem, to tylko połowa problemu – równie ważne jest zasłonięcie go w odpowiednim momencie, jeszcze przed porą najsilniejszej ekspozycji słonecznej.

Zasłona okna na parterze – rozwiązania na dzień i noc

W pomieszczeniu na parterze bardzo często jest potrzeba osłonięcia się od sąsiadów i przechodniów. Zasłanianie okien na poziomie chodnika ma ogromne znaczenie dla naszego poczucia prywatności we wnętrzach naszego domu, szczególnie w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy garderoba. Jednak jak zapewnić sobie intymność w ciągu dnia i nocą bez odcinania się od światła?

Z pomocą przyjdą tutaj rolety dzień-noc oraz tak zwane plisy, czyli żaluzje plisowane. Efektownym rozwiązaniem są żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe, które możemy dowolnie regulować, zostawiając między deseczkami wolne przestrzenie lub całkowicie zasłaniając okno. Mają one tę przewagę nad zasłonami i firankami, że mogą ochraniać nas przed niechcianymi spojrzeniami i ostrym światłem, a równocześnie zapewniać dostęp światła.

Czym zasłonić okno w łazience? Rozwiązania zapewniające prywatność

Bez względu na to, na którym piętrze mieszkamy, w łazience z oknem zwykle chcemy mieć poczucie prywatności i komfortu. Równocześnie jednak szkoda nam tracić dostęp do naturalnego światła, które jest nieocenione na przykład podczas wykonywania makijażu lub innych zabiegów pielęgnacyjnych. Czym zasłonić okno łazienkowe, by wciąż zachować jego aspekty praktyczne?

I tutaj sprawdzą się żaluzje – wysokiej jakości odporne na wilgoć żaluzje aluminiowe wykonane z trwałego materiału będą doskonałym wyborem!

Alternatywnym pomysłem na to, czym zasłonić okno w łazience, mogą być różnego rodzaju folie samoprzylepne na szyby. Wiele z nich jest wykonanych w stylu witrażowym lub mozaikowym, inne dają tylko delikatne wrażenie mlecznej lub oszronionej szyby.

Żaluzje drewniane kontra aluminiowe – które lepiej sprawdzają się przy zasłanianiu okien?

Nim odpowiemy sobie na pytanie, czym lepiej zasłonić okno – żaluzjami drewnianymi czy aluminiowymi, przyjrzyjmy się różnicom między nimi.

Naturalne materiały takie jak drewno czy bambus mają szlachetny wygląd i same w sobie są zawsze piękną ozdobą w salonie lub w innym pomieszczeniu. Szeroka paleta wybarwień drewna sprawia, że bardzo łatwo jest dobrać ten element do reszty wystroju. Stylistycznie dopasowują się doskonale zarówno do wnętrz w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. 

Żaluzje aluminiowe są wykonywane z materiałów wysokiej jakości, a próbniki kolorów oferują lamele w wielu kolorach wyróżniające się właściwościami wodoodpornymi i mniejszą podatnością na zabrudzenia. Szybki i łatwy montaż nie sprawia problemów – tego typu osłony mogą zawisnąć właściwie w każdym pomieszczeniu.

Żaluzje wewnętrzne czy zewnętrzne – na które rozwiązanie się zdecydować?

W mieszkaniach w bloku mamy zwykle ograniczone pole manewru. Bez zgody zarządcy budynku nie można instalować zewnętrznych rolet czy żaluzji. Jak zasłonić okno od zewnątrz i czy to rozwiązanie jest lepsze od wewnętrznych żaluzji?

Stawiając na żaluzje fasadowe, na pewno narażasz się na wyższe koszty niż w przypadku produktów montowanych wewnątrz domu. Do ceny samych żaluzji dochodzi również opłata za ich montaż, a nierzadko również system automatycznego sterowania. Z pewnością jest to spora inwestycja, na którą zazwyczaj dobrze się zdecydować w momencie budowy i wykańczania domu. 

Zaletą żaluzji wewnętrznych jest szybki i bezproblemowy montaż i możliwość dobrania modelu na wymiar. Żaluzje Clicky wykonywane są ręcznie z najwyższej jakości materiałów. W mieszkaniu pełnią nie tylko praktyczne funkcje, ale są zachwycającą dekoracją. Bogata paleta kolorów powoduje, że tego typu osłony bez trudu dopasują się do każdego stylu i rodzaju wnętrza. Żaluzje wykonane z Faux Wood PCV sprawdzą się również w pomieszczeniach o większej wilgotności, np. w łazience.

Żaluzje wewnętrzne bez wątpienia są dużo tańsze i łatwiejsze do wymiany, np. przy okazji remontu. Z ich montażem poradzisz sobie samodzielnie w kilka chwil. Decydując się na produkty Clicky, możesz też mieć pewność, że żaluzje będą właściwie spełniały swoją funkcję przez wiele lat. Zarówno na etapie kupna, jak i później możesz też liczyć na wsparcie wykwalifikowanego zespołu. Dodatkowo – co niezwykle ważne – otrzymujesz też dożywotnią gwarancję na łożyska. Wysokiej jakości żaluzje wewnętrzne bez wątpienia są dobrym wyborem.