O charakterze łazienki świadczą nie tylko elementy wykończeniowe, ceramika, armatura i dodatki. To także aranżacja okien, która ma ogromny wpływ na ostateczny efekt wizualny wnętrza. Jak zasłonić okno łazienkowe? Podpowiadamy! 

Czym zasłonić okno łazienkowe, by zapewnić maksimum prywatności?

Zanim zwrócimy uwagę na to, co jest najlepsze na okno do łazienki, trzeba przyjrzeć się bliżej dostępnym na rynku materiałom. Żaluzje, rolety, plisy, zasłony i firanki to najpopularniejsze dostępne osłony. Nie wszystkie z nich jednak sprawdzą się w łazience. To dlatego, że pomieszczenie jest bardzo wymagające. Podczas kąpieli i czynności higienicznych wytwarza się duża ilość pary wodnej, a powietrze jest bardzo wilgotne. 

Ponadto aranżacja okna łazienkowego powinna zapewniać pełną prywatność domownikom. Często szyba usytuowana jest w takim miejscu, które jest widoczne z daleka przez sąsiadów czy osoby przechodzące po chodniku. Zapalone światło wieczorem sprawia, że każdy ruch może być obserwowany z zewnątrz, co jest bardzo niekomfortowe. Problem ten szczególnie spotyka właścicieli domów jednorodzinnych i łazienek na parterze, bo w blokach i wieżowcach na wyższych piętrach okno w łazience nie jest aż tak popularnym rozwiązaniem.

Dekoracje okien w łazienkach powinny być funkcjonalne, ale i spójne wizualnie. Pomieszczenia te z reguły nie należą do największych, dlatego warto postawić na takie materiały, które delikatnie przepuszczają promienie słoneczne. Z jednej strony trzeba zasłonić okno, aby zapewnić prywatność, z drugiej jednak do wnętrza warto wpuścić trochę naturalnego światła. Wtedy pomieszczenie stanie się wizualnie większe i bardziej przytulne.

Dekorując okno w łazience, pamiętaj o tym, aby:

  • wybierać produkty odporne na wilgoć,
  • stawiać na materiały, które nie chłoną wody, przez co mogłyby się odbarwić lub zmienić swój kształt,
  • tkaniny były proste w czyszczeniu,
  • osłony delikatnie przepuszczały światło, aby pomieszczenie było przestronne i naturalnie doświetlone,
  • wybrane produkty pozwalały na komfortowe wietrzenie pomieszczenia,
  • rolety z tkaniny nie były umieszczone tuż przy strefie kąpieli,
  • zrezygnować z zasłon i firan tuż przy oknie.

Czy żaluzje to dobry wybór do zasłaniania okien w łazience?

Żaluzje do łazienki to najlepsze rozwiązanie aranżacyjne. Służą nie tylko do skutecznego zasłonięcia pomieszczenia, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. Ponadto mają jedną bardzo ważną zaletę – pozwalają na sprawne regulowanie ilości światła, w zależności od potrzeb. Nie trzeba od razu odsłaniać szyby, aby wpuścić do pomieszczenia odrobinę słońca latem. 

Czym zasłonić okno w łazience? Oto najlepsze rozwiązania:

  • żaluzje aluminiowe – występują w wielu kolorach, a lamele można dopasować pod względem szerokości. Dzięki temu pasują nawet do mikroskopijnych wnętrz. Dzisiejsze wzory są nowoczesne i estetyczne, właśnie dlatego pasują do wielu stylów urządzania wnętrz. Takie produkty są też proste w czyszczeniu i obsłudze.
  • żaluzje drewniane – najlepiej ze sztucznego drewna Faux Wood. Jest to wysokiej jakości eleganckie tworzywo, do złudzenia przypominające drewnianą, jednorodnie polakierowaną lamelę. Jeśli Twoja łazienka jest dobrze wentylowana i nie skrapla się w niej woda – możesz zdecydować się na żaluzje bambusowe lub drewniane. Prezentują się naturalnie, dlatego pasują zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego stylu urządzania. Jasne, np. szare żaluzje drewniane to kwintesencja skandynawskiego klimatu, a ciemniejsze modele, np. drewniane żaluzje antracytowe mogą uzupełnić bardziej nowoczesne wnętrze. 

Białe żaluzje drewniane są świetną alternatywą dla rolet. Wykonane są z trwalszych materiałów, które nie chłoną wilgoci. Ponadto są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu, bo brud nie wnika w głąb włókien tkaniny. 

A jak zasłonić okno pod prysznicem? Na etapie projektowania wnętrz można postawić na szkła mrożone lub mleczne, czyli pokryte specjalnymi foliami. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest dla Ciebie odpowiednie, wybierz żaluzje drewniane z Faux Wood, dla których zachlapania nie stanowią problemu.

Jak dbać o żałuje w łazience i chronić je przed wilgocią?

Jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości żaluzje z aluminium lub drewna, nie będziesz musiał ich impregnować i zabezpieczać przed wilgocią. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Dobrą metodą jest zaopatrzenie się w specjalną szczotkę z miękkim włosiem, aby pozbyć się kurzu. Na rynku są też dostępne specjalne przyrządy do czyszczenia żaluzji, które składają się z kilku warstw. Dzięki temu dotrzesz do kilku lameli jednocześnie. 

Alternatywą dla takiego rozwiązania jest skorzystanie z odkurzacza. Upewnij się jednak, że włosie szczotki jest miękkie, aby nie porysowało powierzchni. Odkurzacz ustaw na najniższą możliwą noc, aby nie poszarpać konstrukcji. Po odkurzeniu żaluzji, w przypadku większych plam, możesz użyć wilgotnej ściereczki. Najlepiej, aby była ona wykonana z mikrofibry. W przypadku kolorowych np. czarnych żaluzji drewnianych używaj materiałów do tego przeznaczonych. Nigdy nie mocz lameli z naturalnego drewna w wodzie ani nie stosuj bardzo wilgotnych, wręcz cieknących ściereczek – to możliwe jest tylko w przypadku Faux Wood. Tylko dobra pielęgnacja przekłada się na estetyczne i trwałe dekoracje okien w łazienkach. 

Masz jakieś pytania? Chętnie Ci pomożemy! W Clicky służymy fachową pomocą techniczną i stylistyczną. Otrzymasz także próbki materiałów, dzięki czemu wybór wymarzonych przesłon okiennych będzie czystą przyjemnością. Zachęcamy do kontaktu.