Jak zmierzyć okno – jak się za to zabrać?

Przed zakupem żaluzji musisz zwrócić uwagę nie tylko na wygląd osłon, ale i wymiary okien. Po lekturze tego poradnika z łatwością dokonasz udanego wyboru. Dowiedz się więcej i skorzystaj ze sprawdzonych wskazówek. 

Wszystkie instrukcje pomiaru i montażu w formie filmów oraz PDF znajdziesz w zakładce "Instrukcje" lub w sekcji "Informacje dodatkowe" na karcie produktu

Jeśli zastanawiasz się, jak zmierzyć okna i chcesz uniknąć najczęściej popełnianych błędów, wiedz, że nie jest to trudne zadanie. Musisz jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. 

Przed wykonaniem pomiarów sięgnij po odpowiedni przyrząd. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie metalowej miarki. Pamiętaj, że stosowanie linijki czy centymetra krawieckiego może skutkować błędami, przez co trudno będzie dokonać udanego zakupu żaluzji. Dokładne instrukcję pomiaru uzależnione są od sposobu, w jaki zamierzasz zamocować swoją żaluzję - może to być motaż na ramie okna, na ścianie czy do sufitu. Możliwości jest kilka, dlatego dokładne instrukcje dopasowane do Twoje sytuacji montażowej znajdziesz w zakładce "instrukcje". Jeśli chcesz dokonać szacunkowego pomiaru do szybkiej wyceny - zmierz wysokość oraz szerokość wnęki. Od wysokości odejmij 2 cm, Natomiast do szerokości dodaj kilka centymetrów z każdej strony. Jest to ogólna metoda pomiaru typowa dla popularnego montażu nad wnęką okienną. Clicky, oprócz instrukcji PDF udostępnia filmiki, w których krok po kroku przedstawiony jest sposób dokonywania pomiarów.

Pamiętaj, aby wszystkie wymiary zapisać, gdyż przy dodawaniu ich w pamięci łatwo się pogubić. Dokładne sprawdzenie wszystkich elementów pozwoli Ci wybrać idealnie dopasowane żaluzje. 

Rodzaj żaluzji i montaż a sposoby mierzenia okna

Jak zmierzyć okno pod żaluzje? Raz jeszcze - najbardziej istotny jest sposób montażu. Jeżeli zamierzasz zamontować np. żaluzje bambusowe na ramie, konieczny będzie pomiar szerokości i wysokości okna z obramowaniem i bez niego. W przypadku montażu na listwach przyszybowych określ wymiary szyby wraz z uszczelkami. Jeżeli zastanawiasz się nad montażem na ścianie, musisz zmierzyć wnęki i otaczającą przestrzeń. 

Bezpośrednio na oknie montuje się żaluzje plisowane bądź roletowe. Bezinwazyjnie można zamocować też żaluzje drewniane lub aluminiowe. W każdym przypadku właściwy poziom wysokości i szerokości jest kluczowy. Czasami należy uwzględnić dodatkowe wymiary. Mowa tu o grubości ramy okiennej czy odległości od sufitu. Podczas wykonywania pomiarów każdy detal ma znaczenie.

Najczęstsze błędy podczas mierzenia okna

Do najczęściej popełnianych błędów należy wybór nieprawidłowych akcesoriów pomiarowych. Ponadto wiele osób dokonuje pomiarów bez uwzględniania listew, które przylegają do szyby. Brak precyzji może skutkować wyborem nieodpowiednich żaluzji, dlatego każdy krok należy dobrze przemyśleć i dokładnie sprawdzić, jak mierzyć okna dla wybranego modelu osłony – czy to żaluzji fasadowych, czy wewnętrznych żaluzji aluminiowych.

Jeśli nie jesteś pewien, czy wykonane pomiary są prawidłowe, zajrzyj do instrukcji. Clicky na swoim kanale na YouTube udostępnia też filmiki, które dokładnie pokazują, jak dokonać pomiarów przed zakupem żaluzji drewnianych. W każdej chwili możesz też skorzystać z porad naszego zespołu, np. z szybkiego czatu, i dowiedzieć się nie tylko tego, jak np. zamontować żaluzje na okno balkonowe, ale też tego, jaka przesłona okienna będzie najlepszym wyborem od strony wizualnej. Oprócz pomocy technicznej służymy bowiem również radą natury stylistycznej. Z takim wsparciem na pewno nie popełnisz błędów!