Zdecydowałeś się na kupno żaluzji do swojego domu, ale ich montaż spędza Ci sen z powiek? Spokojnie – nie taki diabeł straszny, jak go malują, a montowanie żaluzji jest stosunkowo proste i nie wymaga pomocy specjalisty. Na żaluzje naprawdę warto się zdecydować – to świetna alternatywa dla innych form osłony okna, takich jak zasłony, firanki, plisy czy rolety. Jeśli postawisz na żaluzje, nie ma już konieczności instalowania nad oknami karniszy, które mogłyby wizualnie obniżyć wnętrze. 

Montaż żaluzji – jak się do niego przygotować?

O czym warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę, szykując się do montażu żaluzji? Podpowiemy Ci, jak sprawnie i bez nerwów wprowadzić to rozwiązanie do Twojego wnętrza i móc szybko cieszyć się zacienionym, chłodnym pomieszczeniem!

Wszystkie instrukcje pomiaru i montażu w formie filmów oraz PDF znajdziesz w zakładce "Instrukcje" lub w sekcji "Informacje dodatkowe" na karcie produktu

 

Jeśli chodzi o żaluzje, wybór jest naprawdę szeroki: klasyczne żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe lub nowoczesne żaluzje aluminiowe – dostępne są w wielu kolorach. Łatwo dobierzesz odcień pasujący do Twojej aranżacji. Zanim podejmiesz się montażu żaluzji okiennych, ustal dokładnie, w jaki sposób chcesz je zawiesić. 

Niekwestionowanym atutem tego rodzaju osłony jest fakt, że żaluzje można mocować na kilka różnych sposobów – do sufitu, na ścianie albo bezpośrednio do okna, zaczepiając je w jego ramie. Każde z tych rozwiązań wymaga nieco innego sprzętu i sam proces montażu również przebiega nieco inaczej. Ustal strategię zawczasu, biorąc pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania względem efektu.

Przed zakupem żaluzji bezwzględnie musisz dokładnie wymierzyć okno, na którym zamontujesz produkt. Bez tego kroku nie zyskasz pewności, że wybrana żaluzja będzie odpowiednio szeroka i nie będzie utrudniała otwierania okna.

W zależności od typu mocowania do okna należy dodać lub odjąć różne wartości, by uzyskać optymalną szerokość żaluzji. W przypadku zakładania żaluzji wewnętrznych szerokość powinna być o 2 cm mniejsza z każdej strony od wymiaru ościeżnicy, a jeśli chcesz, by mocowanie pozostało na zewnątrz wnęki okiennej lub żaluzja była montowana do sufitu, dodaj do szerokości okna po 10 cm z każdej strony. Montaż do ramy okiennej PCV wymaga pozostawienia dodatkowo około 1,5 cm z każdej strony. Znając szerokość okna, możesz precyzyjnie określić szerokość żaluzji. Niezależnie od sposobu montażu pamiętaj, żeby żaluzję zawiesić na tyle wysoko, by po złożeniu nie utrudniała ona otwierania okna. Nie powinna również zasłaniać klamki.

Jakie narzędzia będą niezbędne do montażu żaluzji?

Do montażu żaluzji wewnętrznych nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu – wszystkie potrzebne narzędzia pewnie masz już w domu. Zanim przystąpisz do pracy, upewnij się jednak, czy niczego Ci nie brakuje.

Montaż żaluzji wymaga miarki budowlanej, poziomicy oraz ołówka i drabiny, a wariant z wierceniem dodatkowo wiertarko-wkrętarki. Oprócz tego będą Ci potrzebne zaczepy do montażu bezinwazyjnego lub wkręty do montażu inwazyjnego – znajdziesz je w paczce z produktem. 

Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na montaż inwazyjny i zamierzasz montować żaluzje do ściany lub sufitu, ostateczna decyzja w kwestii użytych kołków i wkrętów zawsze jest po Twojej stronie i powinna być dopasowana do powierzchni montażu. Ściany wykonane z różnych materiałów będą wymagały różnego typu i długości kołków. Do produktów dołączane są kołki i wkręty do standardowych rodzajów montażu. Miej też na uwadze, że montaż żaluzji do obniżonego sufitu może być trudny – w tym wypadku lepiej zdecydować się na montaż do ściany.

Montaż żaluzji inwazyjny i bezinwazyjny – czym są i czym się różnią?

Na czym jednak polegają inwazyjny i bezinwazyjny system montażu żaluzji drewnianych lub wykonanych z innego materiału? Montaż bezinwazyjny to niezwykle wygodne rozwiązanie – oznacza, że nie ma konieczności wiercenia w ścianach, suficie czy oknach. Żaluzje są montowane na specjalnych zaczepach, które w każdej chwili można bez szkody zdjąć. Montaż bezinwazyjny to rozwiązanie idealne, kiedy mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu i możliwość wiercenia w ścianach jest bardzo ograniczona lub kiedy zależy Ci na bardzo sprawnej instalacji osłony okiennej.

Montaż inwazyjny oznacza, że musisz wywiercić otwory pod kołki, na których zawisną żaluzje lub użyć wkrętów. Niezależnie od tego, czy montujesz żaluzje do ściany, czy sufitu, ten proces jest stosunkowo łatwy. Z takiego sposobu mocowania należy skorzystać np. w oknach dachowych, a także w oknie typu fix, czyli bez możliwości otwierania.

Jeśli nie wiesz, jaki montaż będzie najodpowiedniejszy, zasugeruj się zaleceniami producenta w opisie konkretnego modelu Clicky. Np. w przypadku żaluzji bambusowych 50 mm rekomendowany jest montaż nad wnęką okienną. By maksymalnie ułatwić Ci zakup, żaluzje Clicky przeznaczone do zamontowania na skrzydle okna, np. żaluzje bambusowe 25 mm, są od razu wykonywane z prowadzeniem bocznym. Nie musisz się więc martwić, że otrzymasz produkt, który nie będzie funkcjonalny. Wszystkie żaluzje Clicky są wykonywane ręcznie, na wymiar – to gwarancja, że wybrany przez Ciebie model będzie perfekcyjnie dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Montowanie żaluzji krok po kroku

Jak zamontować żaluzje drewniane szybko i sprawnie? Dokonując montażu warto kierować się konkretnymi wskazaniami, odpowiednimi dla poszczególnych produktów i metod montażu. Są one dostępne na podstronie "instrukcje". Zasadniczo jednak, jeśli dokonałeś już pomiarów i zgromadziłeś wszystkie potrzebne narzędzia, pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest ostrożne rozpakowanie żaluzji i sprawdzenie, czy zestaw jest kompletny – oprócz elementów montażowych w opakowaniu powinna znajdować się także instrukcja.

Jeśli wybrałeś przyszybowe mocowanie żaluzji drewnianych, dokładnie odrysuj miejsce, w którym znajdą się wieszaki. W kolejnym kroku montażu żaluzji drewnianych lub innych przykręć wieszaki i ustaw je w pozycji otwartej, a następnie zawieś na nich żaluzję. Równolegle do pionowej ramy okna poprowadź żyłkę prowadzenia bocznego i zaznacz punkt, w którym umiejscowiony zostanie zaczep prowadzenia. Używając wkręta, zamontuj zaczep na ramie i przez tulejkę przeprowadź żyłkę prowadzenia bocznego. Odetnij nadmiar, umieść tulejkę w uchwycie i zamocuj maskownicę. Tak samo postąp w przypadku drugiej strony okna. Sprawdź, czy żaluzja jest stabilna i daje się łatwo podnosić i opuszczać.

Jak zamontować żaluzje okienne metodą bezinwazyjną? Do tej czynności wystarczą elementy dołączone przez producenta. W pierwszej kolejności załóż zaczepy na żaluzję, a następnie otwórz okno i nałóż je na ramę. Zabezpiecz uchwyty, dokręcając je kluczem imbusowym. Na dole okna umieść zaczep dolny i równolegle do pionowej ramy przeprowadź żyłkę prowadzenia. Naciągnij ją, odetnij nadmiar i zablokuj, dokręcając śrubkę. Na koniec załóż maskownicę i powtórz kroki po drugiej stronie. Proste, prawda?

Niezależnie od wybranego sposobu montażu zawsze dokładnie podążaj za instrukcją i pilnuj, by wszystkie elementy wisiały prosto. W przypadku żaluzji Clicky możesz wesprzeć się filmikami, na których zobaczysz, jak krok po kroku zamontować żaluzje. Jest to naprawdę proste i każdy z łatwością sobie z tym poradzi. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut, a po tym czasie możesz cieszyć się efektownymi i funkcjonalnymi żaluzjami. Instrukcje w formie filmów oraz dokumentów pdf znajdziesz na karta poszczególnych produktów w sklepie clicky.pl.