Chcesz zachować spójność wizualną we wnętrzu i dopasować dodatki w taki sposób, aby jeszcze bardziej podkreślić wybrany styl urządzania? Nie zapomnij o odpowiednim kolorze osłon okiennych. Na jakie najlepiej się zdecydować? Czy białe żaluzje w salonie to dobry pomysł? A może lepsze będą kremowe, grafitowe, albo drewniane? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Żaluzje w salonie – jak dopasować rodzaj i kolor do stylu salonu?

Aby wnętrze nie było przytłoczone mnogością kolorów i wzorów, warto do niego wprowadzić maksymalnie 3 odcienie. Jeden z nich może być kontrastujący i wyrazisty. Do tego warto dopasować jeden motyw, który będzie się powtarzać w ozdobach, np. geometryczne wzory, kwiaty, liście tropikalnych roślin. Wykorzystaj go w poduszkach, dywanach, zasłonach czy też dodatkach stojących na komodzie. Do wnętrz o klasycznych białych ścianach i z meblami w tym samym odcieniu, możesz wprowadzić fuksję, butelkową zieleń, granat czy też delikatne pastele. 

Podczas aranżacji wnętrz nie można zapomnieć o stylizacji okna. Składają się na nią najczęściej rolety lub żaluzje, a także zasłony lub firanki. Każdy styl urządzania ma jednak swoje charakterystyczne cechy. Jeśli zatem decydujesz się na jeden z nich, dopasuj do niego wygląd żaluzji wewnętrznych. Oto kilka naszych propozycji:

  • Styl skandynawski i minimalistyczny – tutaj dominują naturalne jasne odcienie, w tym także pastelowe. Właśnie dlatego beżowe, szare lub białe żaluzje w salonie będą się prezentować fantastycznie. Zdecyduj się na odcienie cieplejsze, które sprawią, że we wnętrzu zrobi się przytulniej. Żaluzje drewniane w salonie też dobrze się sprawdzą – jasne drewno dominuje w stylu skandynawskim i świetnie łączy się z minimalistyczną aranżacją. Alternatywą mogą być żaluzje plisowane.
  • Wnętrze glamour – to pomieszczenie, w którym stylizacja okien jest uzupełnieniem ozdobnego, wręcz luksusowego wyposażenia. Właśnie dlatego pasują tu szarości i biele. W stylu glamour dominują połyskujące fronty mebli, ozdobne żyrandole i jasne kolory. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór żaluzji aluminiowych.
  • Salon klasyczny – można go urządzić na wiele sposobów. Drewniane żaluzje w salonie można dopasować do stylu rustykalnego lub tradycyjnego. Występują w wielu odcieniach – drewno lipowe może mieć np. kremowy kolor, bardziej wiśniowy lub typowo brązowy. Naturalne, jasnobrązowe żaluzje bambusowe w salonie wprowadzą przytulny i swojski klimat.
  • Industrialne wnętrza – szerokie zastosowanie w pomieszczeniach tego typu mają cegła, beton oraz metal. Na pewno nie popełnisz aranżacyjnej gafy, jeśli zdecydujesz się na ciemnoszare, antracytowe lub czarne żaluzje w salonie o loftowym charakterze.

Aranżacje żaluzji w salonie – z zasłonami i bez nich

Żaluzje do salonu – zarówno żaluzje do drzwi balkonowych, jak i okienne – powinny być spójne wizualnie z zasłonami i innymi tekstyliami, takimi jak dywany czy poduszki dekoracyjne. Jeśli zatem masz minimalistyczne wnętrze, ale przełamujesz je ozdobami w złotym i wiśniowym kolorze, warto zdecydować się na tkaniny zasłon i żaluzje właśnie w tym odcieniu. Obawiasz się, że kontrastującej barwy będzie zbyt dużo? Wtedy punktem wyjścia do wyboru koloru lameli mogą być ściany. Żaluzje warto wybrać jaśniejsze – w przypadku ciemnych powierzchni – lub delikatnie ciemniejsze, jeśli ściany są jasne, a nawet białe. Pamiętaj jednak o tym, aby zachować spójną tonację, ciepłą lub chłodną. 

Najbezpieczniej jest trzymać się jednej palety barw, np. pastelowej, obejmującej odcienie szarości lub kolory ziemi. Do jasnych żaluzji na szybach warto dopasować nieco ciemniejsze zasłony i odwrotnie. Jeśli chcesz zdecydować się na konkretny wzór, zastosuj go tylko na jednym materiale przy oknie, aby nie przytłoczyć wnętrza. 

Wielkość okien w salonie a żaluzje drewniane i aluminiowe – które lepiej się sprawdzą na dużych oknach?

W każdym pomieszczeniu można zamontować żaluzje, jeśli są one wykonane na wymiar. Doskonale pasują zarówno do małych, jak i większych przeszkleń. Podstawą jest wykonanie dokładnego pomiaru dopasowanego do konkretnego rodzaju osłon (np. żaluzji bambusowych z wąskimi lamelami) i sposobu mocowania. Właśnie dlatego najpierw trzeba wybrać odpowiedni model, a następnie zmierzyć okno. W niektórych sytuacjach, np. podczas montażu żaluzji we wnęce, trzeba doliczyć kilkanaście centymetrów do wysokości. 

Wszystkich wskazówek niezbędnych do prawidłowego montażu żaluzji udzielą Ci nasi specjaliści. W Clicky służymy fachowym doradztwem na każdym etapie: przed dokonaniem zakupu, w trakcie, jak i podczas użytkowania produktów. Możesz na nas liczyć również w kwestiach doboru przesłon okiennych od strony wizualnej – nasz zespół to profesjonaliści w każdym calu!