Osłony szyb w postaci rolet, zasłon czy firan nie tylko skutecznie chronią przed spojrzeniami sąsiadów oraz nadmiernym nasłonecznieniem w ciągu lata – wpływają też na wystrój okna w salonie czy innym pomieszczeniu. Warto wybrać konkretny styl lub paletę odcieni, która będzie punktem wyjścia do wyboru odpowiednich dodatków. Zobacz, jak zaplanować aranżacje okien w salonach w blokach.
Aranżacja okna w salonie w bloku – jak nie przytłoczyć niewielkiej przestrzeni?
Stylizacja okna w salonie znajdującym się w bloku czy wieżowcu to nie lada wyzwanie. Powodem jest mały metraż, dlatego wystarczy jeden aranżacyjny błąd, aby jeszcze mocniej przytłoczyć wnętrze i optycznie je pomniejszyć. To ostatnie czego chcą domownicy, dlatego wybór zasłon, rolet czy żaluzji nie powinien być przypadkowy. Czym się kierować?
Żaluzje i rolety powinny chronić przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Ich rolą jest też zapewnienie prywatności domownikom, szczególnie na dużych osiedlach, gdzie odległości między budynkami są niewielkie. Mimo wszystko materiał powinien przepuszczać odrobinę światła. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie jaśniej. Ciepłe odcienie tkanin sprawiają, że światło odbija się od ścian, tworząc przytulne i wizualnie słoneczne wnętrze. Świetną alternatywą dla banalnych rolet są efektowne żaluzje drewniane, które dają możliwość precyzyjniejszego wyregulowania ilości wpadającego światła.
Jeśli chodzi o zasłony i firany, najlepiej wybierać tkaniny lekkie i zwiewne. Nie chodzi tu o wagę materiału, a bardziej o efekt wizualny. Grubo tkane materiały mogą zdominować aranżację.
Dekoracja okien w salonie o małym metrażu nie musi ograniczać się do jasnych i jednolitych wzorów. Można oczywiście postawić na wyraziste kolory, ale trzeba pamiętać o jednej ważnej kwestii. Najlepiej dopasować dekoracje do koloru ścian lub innych barw zastosowanych w elementach wykończeniowych. Mogą to być inne odcienie w podobnej tonacji (np. jaśniejsze lub ciemniejsze) lub kontrastujące (np. szary i żółty). Jednak projektując salon, aranżacje okien i dodatki nie powinny być przypadkowe. W jednym pomieszczeniu korzystaj z maksymalnie trzech barw. Wzory i kolory powinny być ze sobą spójne, np. powtarzać się na poduszkach, zasłonach i dywanie.
Styl aranżacji okien w salonie a styl mebli i dodatków
Choć w polskich domach na dobre zagościł styl skandynawski, nie jest on jedynym, na który warto zwrócić uwagę. Stylizacja okna w salonie może mieć charakter:
- glamour – dominują tu jasne odcienie, połyskujące materiały, kryształy i zwiewne tkaniny zasłon, które są uzupełnieniem bogato zdobionych wnętrz. Osłonę okna mogą stanowić np. żaluzje aluminiowe. Świetnie będą pasować do pikowanych mebli oraz jednolitych zasłon w kolorze szarym, kremowym czy białym.
- rustykalny – przypomina nieco przytulną chatkę poza miastem. Takie wnętrza przepełnione są naturalnymi materiałami i dodatkami, które odnoszą się do stylów z poprzednich epok. W takiej aranżacji okna w salonie warto wybrać żaluzje bambusowe, które będą idealnym uzupełnieniem ciepłych wnętrz z drewnianymi meblami.
- loftowy – choć jest to dość surowe wnętrze, warto postawić na nowoczesne wyposażenie. Pomieszczenia tego typu z reguły są przestronne, a przeszklenia dosyć spore. Aranżacje dużych okien w salonie można uzupełnić o żaluzje fasadowe albo znacznie bardziej efektowne ciemne żaluzje drewniane, które świetnie współgrają z czernią, surową cegłą, skórzanymi meblami czy też betonem.
Oczywiście nie musisz ograniczać się tylko do wybranego stylu urządzania wnętrz i kierować głównymi jego cechami charakterystycznymi. Możesz po prostu wprowadzić jeden wzór lub wyróżniający się kolor. Niech pojawia się on w dodatkach stojących na komodzie, tekstyliach i stylizacji okna w salonie. Znacznie łatwiej będzie Ci zmienić zupełnie charakter aranżacji bez remontu, wprowadzając inny odcień czy wzór. Dobrą bazą do dalszego urządzania są jasne, pastelowe ściany, do których pasują np. butelkowa zieleń, grafit, granat, fuksja czy żółć.
Rolety kontra zasłony i firany – co wybrać, aranżując okna w salonie w bloku?
Decydując się na rolety czy żaluzje we wnętrzu, nie musisz od razu rezygnować z zasłon i firan. Jeśli będą one spójnie wizualnie, stworzysz funkcjonalne i piękne wnętrze. Aby aranżacja okna w salonie w bloku nie przytłoczyła wnętrza, kieruj się następującymi wskazówkami:
- jeśli wybierasz wyraziste żaluzje, zdecyduj się na lżejsze zasłony,
- żaluzje plisowane albo cienkie rolety możesz uzupełnić grubszymi zasłonami, np. modnymi ostatnio welurowymi tkaninami,
- kolory rolet, żaluzji wewnętrznych i zasłon powinny być w takiej samej tonacji, chłodnej lub ciepłej,
- chłodne odcienie (np. kość słoniowa, jasnoszary, srebro, chłodny beż) powiększają optycznie przestrzeń,
- do gładkich żaluzji drewnianych możesz dobrać zasłony z geometrycznym lub florystycznym wzorem, który pojawia się także na innych dodatkach. Tło powinno nawiązywać do koloru osłon okiennych. Nie wprowadzaj jednak kilku motywów w jednym pomieszczeniu, bo może wyglądać to karykaturalnie i dodatkowo pomniejszyć optycznie przestrzeń.