Żaluzje to obecnie wnętrzarski hit – są chętnie wybierane przez właścicieli większych i mniejszych pomieszczeń. Niebanalnym rozwiązaniem są modele wykonane z drewna. Nie tylko gwarantują prywatność domownikom, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. Zobacz, jak dopasować żaluzje drewniane, by aranżacje okien uzupełniły pozostałe wyposażenie Twojego domu!

Żaluzje drewniane – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Tak naprawdę żaluzje drewniane sprawdzą się w każdym pomieszczeniu: salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, gabinecie, a nawet kuchni i łazience. Mają tę zaletę, że z łatwością można regulować stopień zaciemnienia wnętrza. Jeśli chcesz, możesz wpuścić nieco więcej promieni słonecznych i zadbać o naturalne światło w domu. Inne ustawienie lameli zapewni Ci prywatność podobną do tej, którą gwarantują żaluzje fasadowe, jednocześnie zmniejszając ryzyko nagrzania sypialni czy też pokoju dziecięcego. W każdej chwili można też całkowicie podnieść lub opuścić żaluzje. Nie ma też problemu, aby zatrzymać je w wybranym miejscu. Obsługa jest bardzo prosta i sprawna. Są alternatywą dla popularnych żaluzji aluminiowych lub żaluzji plisowanych i dają efekt przytulnego i klimatycznego wnętrza.

Żaluzje drewniane w salonie czy jadalni nie będą trudne w pielęgnacji po zamontowaniu. Nie wymagają demontażu, aby całkowicie pozbyć się kurzu czy też plam. Wystarczą do tego miękka szczotka oraz wilgotna ściereczka (najlepiej z mikrofibry).

Jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości materiał, nie ma problemu z tym, aby zastosować drewniane żaluzje w kuchni. Dobrze sprawdzi się tutaj bambus, który jest bardziej odporny na wilgoć i unoszącą się parę wodną. Taki materiał z powodzeniem zda egzamin również w łazience. Drewnopodobne PCV jest bardziej odporne na wilgoć niż np. roleta z cienkiej tkaniny. Woda nie wnika w głąb powierzchni. Lamele nie odbarwiają się, nie pęcznieją pod wpływem wody, a także skutecznie zasłaniają pomieszczenie przed spojrzeniami osób trzecich. 

Regulacja żaluzji drewnianych świetnie sprawdza się również w biurach. Możesz ustawić lamele w taki sposób, aby światło nie wpływało na widoczność ekranu telewizora i nie utrudniało pracy przy monitorach komputerów. Takie rozwiązanie pomoże Ci estetycznie wykończyć biuro. Nie ma problemu z tym, aby wykorzystać żaluzje drewniane na duże okna, szczególnie żaluzje bambusowe.

Dobór koloru żaluzji drewnianych do wnętrza

Co zrobić, aby do Twojego wnętrza pasowały żaluzje drewniane? Aranżacje w salonie, sypialni czy kuchni warto zaplanować. Nie musisz od razu decydować się na jeden konkretny styl urządzania. Wystarczy znaleźć element, z którym kolor lameli będzie idealnie współgrać. Pamiętaj jednak o tym, aby w jednej aranżacji nie stosować więcej niż trzech–czterech odcieni. Wtedy będziesz mieć pewność, że nie przytłoczysz swojego domu mnogością kolorów. 

Żaluzje do okien możesz dopasować do:

  • innych elementów wykończenia, aby stworzyć bazę do dalszego urządzania wnętrza. Wystarczy, że rozejrzysz się po pomieszczeniu i dopasujesz odcień do podłogi, drzwi wraz z futryną czy też ramy okiennej. Oczywiście nie musi być to taki sam kolor, może być podobny (jaśniejszy lub ciemniejszy). Ważne jednak, aby zachować taką samą tonację, chłodną lub ciepłą,
  • koloru ściany – często punktem wyjścia do dalszej aranżacji jest główny kolor farb. Nie musi być on biały. Jeśli w salonie ściany są beżowe, ciemnoszare czy też brązowe, to do nich możesz dopasować modne żaluzje wewnętrzne. 
  • elementów wyposażenia – np. nóżek mebli, uchwytów szafek, parapetów czy też oświetlenia.

Możesz też kierować się odcieniem dodatków do domu, jednak przy tym rozwiązaniu trzeba nieco uważać. Często wybiera się kolor wyróżniający się na tle ścian, stolarki okiennej oraz drzwiowej, np. jaskrawy żółty, różowy, granatowy czy ciemnozielony. Jeśli zdecydujesz się na poduszki dekoracyjne, dywany czy świece stojące w danym odcieniu, jaskrawe żaluzje mogą wyglądać dość karykaturalnie. Trudno też będzie wymieniać je za każdym razem, kiedy wymarzysz sobie małą metamorfozę wnętrza. Lepiej wtedy dopasować zasłony do dodatków, a żaluzje drewniane jasne bądź ciemne traktować jako bazę do urządzania.

Co ciekawe, ponadczasowe żaluzje drewniane wcale nie muszą mieć brązowego koloru. Lamele mogą być barwione na wiele sposobów, dlatego łatwo je dopasować do swojego stylu urządzania wnętrza.

Duże kontra małe okno – jak zaaranżować na nich drewniane żaluzje?

Żaluzje do okien dużych powinny mieć dość szerokie lamele, aby prezentowały się estetycznie. Najlepiej sprawdzi się tu szerokość 50 mm. W przypadku niewielkich okien np. w sypialni albo łazience lepiej wyglądają wąskie panele, np. o szerokości 25 mm. Wtedy mieszkanie nie będzie przytłoczone wizualnie osłonami na szybach.

Choć powszechnie możesz spotkać się z opinią, że ciemne kolory przesłon okiennych przytłoczą wnętrze, to w przypadku żaluzji nie do końca jest to prawda. Dzięki temu, że przez lamele przedostają się promienie słoneczne, możesz zyskać naprawdę piękny charakter naturalnie oświetlonego wnętrza z małymi przeszkleniami.

W przypadku dużych przeszkleń, które często zajmują większą część jednej ze ścian, możesz zdecydować się na jedną żaluzję lub podzieloną na kilka mniejszych. Nie możesz tu zapomnieć o funkcjonalności, czyli możliwości bezproblemowego otwarcia okien, aby swobodnie przewietrzyć przestrzeń. Duże przeszklenia nie muszą być wyposażone i w żaluzje, i zasłony. Lamele drewniane świetnie prezentują się samodzielnie, szczególnie w nowoczesnych aranżacjach.

Ciekawą i unikalną propozycją są też żaluzje drewniane Clicky Flip 50 Dual, o podwójnej funkcji – umożliwiają jednoczesne uchylenie jednej części i zamknięcie drugiej. To w Polsce bezprecedensowe rozwiązanie – podobnej wolności w regulacji dopływu światła nie zapewnią żadne propozycje innych producentów. Co niezwykle istotne: drewniane żaluzje 50 Flip Dual z łatwością dopasujesz do modelu z linii 50 Flip – obie serie należą do jednej rodziny produktów.

Białe drewniane żaluzje – idealne do minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz

Pomieszczenia minimalistyczne i skandynawskie często urządzone są przy użyciu jasnych barw. Królują tutaj pastele, które świetnie prezentują się wraz z naturalnym drewnem. W takiej aranżacji można poczuć się naprawdę swobodnie oraz przytulnie. Tutaj też sprawdzą się białe żaluzje drewniane. Pasują do stylu boho, shabby chic, prowansalskiego czy marynistycznego. Z odpowiednimi dodatkami mogą być też wykorzystane w aranżacjach glamour. Biel to na tyle uniwersalny odcień, że świetnie prezentuje się w pokojach dziecięcych. Szczególnie dobrze wygląda na tle pastelowych dodatków i neutralnych kolorów ścian. Białe drewniane żaluzje efektownie prezentują się z ramami okiennymi w tym samym odcieniu.

Drewniane żaluzje w kolorze ciepłego drewna do klasycznych i przytulnych wnętrz

Jeśli jesteś miłośnikiem klasycznych wnętrz, to wybierz żaluzje drewniane brązowe w ciepłej tonacji. Niektóre modele mogą mieć nawet wiśniowy odcień, w których przebijają się akcenty czerwone. Punktem wyjścia do doboru idealnego koloru mogą być meble, drewniana podłoga, ramy okienne czy też belki na suficie. 

Drewniane żaluzje idealnie pasują do pomieszczeń stylizowanych na wiejską chatkę poza miastem, ale nie tylko. Są charakterystyczne dla stylu rustykalnego, a nawet angielskiego. Można do nich dobrać lekkie i zwiewne firanki z wyróżniającymi się wzorami lub ozdobne zasłony. Masz wiele możliwości aranżacyjnych, bardziej lub mniej zdobionych. Żaluzje drewniane w ciepłym odcieniu dobrze wyglądają z witrynami, kredensami i tradycyjnymi biblioteczkami, które często pojawiają się w klasycznych wnętrzach.

Gdzie sprawdzą się czarne drewniane żaluzje i jak je dopasować do mieszkania?

Czarne żaluzje drewniane to z kolei kwintesencja elegancji i nowoczesności. Doskonale pasują do wnętrz industrialnych, czyli dość surowych. Czerń dobrze współgra z metalowymi elementami wykończeniowymi, cegłą i betonem oraz podkreśla charakter wnętrza bez tekstyliów i wizualnego przepychu dodatkami. Czarne żaluzje drewniane dobrze wyglądają samodzielnie, bez zasłon. Pasują nie tylko do stylu loftowego, ale także nowoczesnego, np. do czarnych uchwytów mebli, klamek czy oświetlenia. Na takim tle dobrze prezentują się zarówno złote, jak i srebrne dodatki.

Alternatywą dla czerni są żaluzje drewniane szare, grafitowe albo antracytowe. Dobrze będą wyglądać w tych wnętrzach, w których zastosowano ciemne farby na ścianach. Żaluzje drewniane grafitowe mogą być idealnym wykończeniem do kuchni z czarnym blatem albo armaturą w ciemnym kolorze. 

Potrzebujesz wsparcia w zaaranżowaniu okna? Zapraszamy do kontaktu – konsultanci w Clicky to nie tylko specjaliści o sporej wiedzy technicznej: to także osoby o dużym wyczuciu stylu. Możesz więc liczyć na pomoc w podjęciu decyzji również od strony wizualnej.